Avrupa’nın eşsiz lezzetleri, Türk Damak Tadıyla Buluştu!

BIG DESSERT’ de harikalar yaratan İpek Bozkurt Tenti İtalya’da edindiği 12 senelik mutfak ve pastacılık deneyimini, tatlı aşkıyla harmanlayarak, Avrupa tatlı mutfağını, Türk damak tadıyla birleştiriyor.

Eşsiz Spesiyaller
Asırlık tarifleri saklandıkları yerlerinden çıkaran ve tekrar yorumlayan, sadece doğal malzemeler kullanarak tüm bunları el emeği ve sevgi ile yoğuran BIG DESSERT; gıda ve yemek kültürünü pratik ve teoride sizler için en ince ayrıntısına kadar harmanlıyor.

Mekik, alman pastası, beze, big torta, sacher, linzer tart, kubotto, delizia turta, chia puding, bigne, tartalet ve makaron gibi eşsiz lezzetler, hem damak tadınız hem de özel günleriniz için harika sunumlarla, hafızanızda unutulmaz anlar yaratmak için sizleri
Bağdat Caddesi’ndeki nostaljik pastanemizde bekliyor.

Hakkımda

İPEK BOZKURT TENTİ KİMDİR?

BIG DESSERT’ın kurucusu İpek Bozkurt Tenti, en büyük tutkusu olan mutfak ve tatlıya yönelerek, İtalyan mutfağının duayeni Gualtiero Marchesi’nin ALMA Scuola Internazionale di Cucina’nın Pastacılık bölümüne girdi. Aralarında Gordon Ramsey, Enrico Cerea, Ferran Adria gibi dünyaca meşhur şeflerinde bulunduğu seçkin bir ekip ile beraber çalıştı. Altı aylık eğitim döneminin sonunda
okul tarihinde ilk defa 100% başarı ile mezun olan ilk ve tek öğrenci unvanını aldı. 3 Michelin yıldıza sahip meşhur DaVittorio restoranında Pasta Şef Yardımcısı, 2 Michelin yıldızlı IlRigoletto’da Pasta Şefi olarak çalıştı. Dünya Pasta Şampiyonu Roberto Rinaldini için Paticcerria Rinaldini’de “Macarons & Petit Four Şefi” oldu. Tüm birikimlerinden sonra İtalya’nın Arezzo şehrinde kendi pastanesini açan İpek Bozkurt Tenti, RAITV ve Alice TV olmak üzere İtalyan ulusal kanallarında programlar yayınladı. Prada ailesi gibi ünlüler için tatlılar hazırladı. 12 sene sonra İstanbul’a dönerek, deneyimlerini Bağdat Caddesi’nde açtığı pastanesinde sergiliyor.